Uniwersytet im. A. Mickiewicza, Wydział Fizyki, Instytut Obserwatorium Astronomiczne

Metody opracowania obserwacji

2017/2018   wykład dla studentów astronomii, stopień I, semestr 2

UAM godło

Tadeusz J. Jopek, Instytut Obserwatorium Astronomiczne UAM, tel: + 61 829-5143 e-mail: jopek@amu.edu.pl

Cele:     [Ogólny opis założeń wykładu, patrz sylabus.]

1. Opracowanie obserwacji bezpośrednich, pośrednich: rodzaje niepewności pomiarowych, przedstawianie wyników końcowych pomiarów i oszacowania ich niepewności.
  2. Podstawowe pojęcia i koncepcje rachunku prawdopodobieństwa i statystyki,
  3. Przegląd użytecznych w astronomii rozkładów prawdopodobieństwa,
  4. Metody estymacji, testowanie hipotez,
  5. Techniki propagacji,
  6. Wprowadzenie do metody najmniejszych kwadratów,
  7. Elementy teorii korelacji.

Zaliczenie wykładu jest możliwe po uzyskaniu wpisu z ćwiczeń rachunkowych z metod opracowania obserwacji.

Matriały dla studentów: Polecamy ich kopiowanie i przynoszenie ze sobą na wykład: I - IX - rozdziały skryptu [pdf]

Treści wykładu zaczerpnięto głównie z:

1. Szydłowski Henryk: Niepewności w Pomiarach, Wydawnictwo Naukowe UAM, 2001
  2. Mikhail E.M., Ackermann F.: "Observations and Least Squares", IEP---Dun-Donnelley, Harper & Row, Publishers, 1976.
  3. Nowak R.: Statystyka dla fizyków, wyd. 1, PWN, Warszawa, 2002.
  4. Fisz M.: "Rachunek prawdopodobieństwa i statystyka matematyczna", wyd. 4, PWN, Warszawa, 1967.
  5. Hellwig Z.: "Elementy rachunku prawdopodobieństwa i statystyki matematycznej" PWN, wyd. 13, Warszawa, 1998.

Polecamy także inne źródła: podręczniki, oprogramowanie, bazy danych, ...:

1. Brandt S.: "Analiza danych", PWN, wyd. 2, Warszawa, 1999.
  2. Eadie W.T., Drijard D., James F.E., Roos M., Sadoulet B. "Metody statystyczne w fizyce doświadczalnej", wyd. 1, PWN, Warszawa, 1989.
  3. Feller W.: "Wstęp do rachunku prawdopodobieństwa", tom I, wyd. 4, PWN, Warszawa, 1980.
  4. Feller W.: "Wstęp do rachunku prawdopodobieństwa", tom II, wyd. 3, PWN, Warszawa, 1981.
  5. Wall J.V., Jenkins C.R.: Practical Statistics for Astronomers , Cambridge U.P., 2003.
  6. MuPad: oprogramowanie do obliczeń symbolicznych, algebraicznych oraz numerycznych o wysokiej dokładności.

Tadeusz J. Jopek (2018.02.19)