SRP > TracePl

Powrót do listy procedur.

Trace

uruchomienie z konsoli:
przykład:
start trace
start trace trace_name MFLAT.fits
uruchomienie w pliku start.ini: trace = 1
parametry tej procedury: trace_name, trace_order, trace_inter, trace_width, trace_sigma, trace_nr_of_col
parametry od których zależy procedura: obj_name, flat_name, overexp

Opis

Procedura wykonuje następujące czynności:

1. W centralnej części widma z pliku o nazwie określonej parametrem trace_name (np. trace_name = flat_01.fits) wyszukuje i zlicza rzędy widma echelle. Jeśli jako nazwę pliku wpiszemy auto procedura samoczynnie wybierze pierwszy na liście plik typu flat (które są określone parametrem flat_name).

Używane są tylko kolumny pikseli w centralnym pasku o szerokości określonej parametrem trace_width (np. trace_width = 200). W centralnym pasku każdy wiersz pikseli jest uśredniany (za pomocą mediany). Następnie procedura wyszukuje lokalnych maksimów w wartościach uśrednionej centralnej kolumny. Tylko maksima przekraczające poziom tła są brane pod uwagę. Tło jest szacowane za pomocą mediany z dwóch obszarów ramki CCD, na dole i na górze centralnej kolumny, które są interpolowane liniowo dla pozostałych fragmentów ramki CCD.

Po zidentyfikowaniu położenia centralnych części rzędów widma echelle (określenia przybliżonej wartości pozycji y w pikselach) procedura wyświetla na ekranie i zapisuje do pliku trace_rowid.ps (w katalogu ps) obrazek kontrolny. Na obrazku pokazane są średnie wartości pikseli centralnego paska ramki CCD wraz z zaznaczonymi położeniami odnalezionych rzędów widma echele. Użytkownik może jedynie potwierdzić poprawność identyfikacji i przejść do dalszych etapów (wciskając klawisz n) lub przerwać działanie programu (wciskając klawisz q). W przypadku niepoprawnej identyfikacji należy zmienić badany plik na inny lub zmienić parametry procedury.

Obrazek jest wyświetlany i zapisywany do pliku tylko gdy parametr trace_inter ma wartość yes. W przeciwnym przypadku obrazek jest jedynie zapisywany do pliku.

Procedura zwraca ostrzeżenie gdy choć jeden piksel badanego widma jest prześwietlony (tzn. jego wartość jest większa niż limit określony przez użytkownika za pomocą parametru overexp). Jeśli pikseli takich jest niewiele to prawdopodobnie nie wpłyną negatywnie na wyniki działania procedury trace. Gdy jest ich np. ponad 100 wówczas warto rozważyć zamianę pliku na inny.

Procedura sprawdza się dobrze dla silnie naświetlonych widm, polecam stosować flaty. W przypadku próby wykonywania trace'a dla słabych widma obiektów wyniki mogą być niepoprawne.

2. Kolejnym, całkowicie automatycznym krokiem, jest wyszukanie punktów obrazujących przebieg każdego znalezionego rzędu widma na ramce CCD. W tym celu stosowana jest procedura podobna do punktu 1 ale brane są pod uwagę nie tylko centralne paski ramki CCD. Procedura dzieli ramkę CCD na trace_nr_of_col kolumn, każda o szerokości trace_width pikseli (kolumny mogą na siebie częściowo zachodzić).

3. W ostatnim kroku procedura dopasowuje wielomian stopnia trace_order dla wszystkich punktów znalezionych w poprzednim kroku, osobno dla każdego rzędu widma. Współczynniki dopasowanych wielomianów są zapisywane w pliku o nazwie takiej samej jak plik trace_name ale z dodatkiem "_trace" na końcu (np. flat_01.fits_trace). Jest to zwykły plik tekstowy.

Na tym etapie procedura może wyświetlać (jeśli parametr trace_inter = yes) dopasowane wielomiany i pozwala użytkownikowi ręcznie usuwać odstające punkty danego rzędu. Niezależnie od wyświetlania na ekranie obrazki te są zapisywane w katalogu ps do pliku trace.ps. Podczas pracy z obrazkiem aktywne są zastępujące klawisze:

n - przechodzimy do następnego rzędu widma i zapisujemy wyniki aktualnego dopasowania

m - przeskakujemy szybko o 10 rzędów widma do przodu (dopasowanie dla 9 rzędów wykonuje się automatycznie w tle)

s - rezygnujemy z podglądu na ekranie (dopasowanie dla wszystkich pozostałych rzędów wykonuje się automatycznie w tle)

d - usuwamy punkt znajdujący się najbliżej punktu wskazanego myszką (następuje automatyczne dopasowanie wielomianu, ale nadal zostajemy przy tym samym rzędzie widma)

r - wszystkie usunięte punkty są przywrócone (następuje automatyczne dopasowanie wielomianu, ale nadal zostajemy przy tym samym rzędzie widma)

q - brutalnie przerywany działanie programu

W chwili obecnej parametr trace_sigma nie jest używany.

Page last modified on January 19, 2011, at 11:11 PM