AstroSystem > AstroSystem

Astro-System 14.04


Astro-System jest przygotowaną specjalnie dla studentów i miłośników astronomii dystrybucją systemu operacyjnego Linux. Zawiera wbudowane, gotowe do użycia oprogramowanie astronomiczne oraz nieco narzędzi programistycznych i użytkowych. Astro-System można na stałe zainstalować na swoim komputerze jako jedyny system operacyjny albo dołożyć jako drugi system operacyjny obok systemu Windows, albo w ogóle nie instalować, tylko uruchamiać bezpośrednio z płyty DVD lub pamięci USB. Astro-System bazuje na popularnej dystrybucji Kubuntu 14.04 LTS, którego podstawą jest doskonały, wygodny w użyciu i bardzo estetyczny system okienek KDE.

Jest to już kolejna kompilacja systemu operacyjnego przeznaczonego dla studentów i miłośników astronomii. Informację o poprzedniej wersji można znaleźć tutaj.


1.  Instalowanie i używanie

1.1  Pobranie

Astro-System można pobierać tutaj:
wersja z dnia 2014-06-25
wersja z dnia 2014-06-30 - poprawiona obsługa sieci i obsługa języka polskiego

Jest to obraz płyty .iso, który można zapisać na płycie DVD lub pamięci USB.

1.2  Praca bez instalacji

Astro-System można wypróbować na swoim komputerze bez instalacji. Niezbędna do tego będzie jedna płyta DVD albo Blu-ray, albo pamięć USB o pojemności ponad 4GB.

W celu wypalenia płyty DVD w większości systemów operacyjnych wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na plik .iso z obrazem płyty i wybrać opcję "zapisz obraz na płycie DVD" lub podobną. W systemach z rodziny Windows można również skorzystać z darmowego oprogramowania, np. InfraRecorder. W systemach z rodziny Ubuntu można skorzystać np. z dostępnego w repozytoriach programu K3B.

W celu zapisania systemu Astro-System na nośniku USB niezbędne będzie skorzystanie z dodatkowego oprogramowania. Na systemy Widnows dostępny jest dedykowany do tego celu program LiLi. W systemach z rodziny Ubuntu można skorzystać np. z dostępnego w repozytoriach programu Startup Disk Creator.

Gdy płyta DVD (lub pamięć USB) jest już przygotowana należy ją włożyć do napędu dysków optycznych (lub podpiąć do portu USB) i uruchomić komputer. W większości przypadków komputer rozpozna Astro-System i po pewnym czasie wyświetli poniższy ekran powitalny. W przypadku gdy to nie nastąpi należy zmienić kolejność uruchamiania systemów operacyjnych w BIOSie komputera na samym początku jego uruchamiania. Jeden z poradników opisujący jak to zrobić można znaleźć np. tutaj.

Gdy na ekranie wyświetli się poniższy panel należy wybrać opcję "Wypróbuj Kubuntu".

Praca bez instalacji ma tą zaletę, że nie ingeruje w żaden sposób w dane zapisane na komputerze i pozwala bezpiecznie przetestować oprogramowanie Astro-System. Okupione jest to dość ślamazarnym działaniem i utrudnionym zapisywaniem wyników swojej pracy. Niektóre programy mogą nie działać w pełni poprawnie, jeśli komputer jest wyposażony w mniej niż 2 GB pamięci RAM.

1.3  Instalacja na stałe

Astro-System można łatwo zainstalować na swoim komputerze zarówno jako jedyny system operacyjny jak i jako system dodatkowy. W tym drugim przypadku po uruchomieniu komputera na ekranie wyświetli się lista systemów operacyjnych do wyboru (np. Kubuntu 14.04 i Widnows 7).

Astro-System po zainstalowaniu zajmuje ok. 10GB miejsca na dysku, ale instalator wymaga ok. 24GB miejsca na dysku do przeprowadzenia instalacji.

Przed instalacją należy przygotować nośnik danych (DVD, Blu-ray lub pamięć USB) tak samo jak w punkcie powyżej - "Praca bez instalacji". Gdy już uruchomimy komputer i na ekranie wyświetli się panel wyboru pomiędzy "Wypróbuj Kubuntu" i "Zainstaluj Kubuntu" należy wybrać opcję drugą. Dalej postępujemy zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Jeśli Astro-System ma być jedynym systemem operacyjnym i nie zależy nam na zachowaniu zapisanych na komputerze danych, wówczas możemy bez obawy przechodzić dalsze etapy instalacji i w panelu "Rodzaj instalacji" wybierać opcję "Przewodnik - cały dysk". W przypadku gdy chcemy zachować istniejący system operacyjny lub zachować istniejące na komputerze dane wówczas należy najpierw zapoznać się z istniejącymi w sieci poradnikami, gdyż nieumiejętna instalacja grozi wyczyszczeniem całego dysku twardego! Jeden z licznych poradników możemy odnaleźć np. tutaj.

Trzecią opcją jest zainstalowanie Astro-Systemu w środowisku wirtualnym. W takim przypadku nie jest konieczne przygotowanie nośnika DVD lub pamięci USB. Wystarczy zainstalować program typu Virtual Box i skorzystać z pobranego obrazu .iso w celu instalacji systemu operacyjnego na wirtualnej maszynie. To rozwiązanie jest stosunkowo najmniej inwazyjne, pozwala zachować dotychczasowy system operacyjny i wszelkie dane na komputerze.

Instalacja Astro-Systemu pozwoli w pełni rozwinąć skrzydła i w 100% wykorzystać możliwości załączonego oprogramowania. Wiąże się jednak z koniecznością wygospodarowania kilkudziesięciu GB miejsca na dysku twardym lub odchudzenia istniejącego systemu operacyjnego, lub opcjonalnie całkowitego usunięcia wszelkich danych na komputerze.

2.  Zainstalowane oprogramowanie

2.1  Oprogramowanie astronomiczne

Astro-System zawiera następujące programy zainstalowane i przygotowane do użytkowania:

nazwa wersja typ modyfikacja adres
Starlink Hikianalia zaawansowany pakiet redukcyjno-analityczny   www
IRAF 2.16 zaawansowany pakiet redukcyjno-analityczny w pliku obsdb.dat dodane obserwatoria: Poznań, Borowiec, Winer www
XEphem 3.7.6 domowe planetarium domyślne miejsce obserwacji: Poznań, dodane katalogi gwiazd i planetoid www
KStars 2.2 domowe planetarium domyślne miejsce obserwacji: Poznań www
SkyCharts 3.1 domowe planetarium domyślne miejsce obserwacji: Poznań www
Celestia 1.6.1 wirtualna podróż w przestrzeń kosmiczną 3D www
Stellarum 0.12.4 przepiękny symulator nocnego nieba domyślne miejsce obserwacji: Poznań www
DS9 7.2 przeglądarka obrazów typu FITS www
Gaia 4.4.4 przeglądarka obrazów typu FITS (z pakietu Starlink) www
Registax 6 obróbka obrazów astronomicznych www
Phoebe 0.31a symulacja układów podwójnych gwiazd wgrane tablice pociemienia brzegowego Van Hamme 1993 www
Window To The Stars 0.39 symulacja ewolucji gwiazd www
Virtual Moon Atlas 6.0 symulator Księżyca domyślne miejsce obserwacji: Poznań www
GPredict 1.3 śledzenie sztucznych satelitów Ziemi domyślne miejsce obserwacji: Poznań www
INDI sterowniki i serwer obsługujący sprzęt astronomiczny www

2.2  Oprogramowanie programistyczne

pakiet wersja opis
gcc 4.8.2 kompilator języków c i c++
gsl 1.6 pakiety naukowe dla języka c++
gfortran 4.8.2 kompilator fortrana
pgplot 5.2.2 biblioteka graficzna do języka c i fortran
cfitsio 3.34 biblioteka obsługująca pliki .fits do języka c
python 2.7.5 i 3.4 zaawansowany język wysokiego poziomu
scipy 0.13.3 pakiety naukowe dla języka python
perl 5.18.2 zaawansowany język wysokiego poziomu

2.3  Oprogramowanie użytkowe

Domyślnie w systemie Kubuntu zainstalowany jest pakiet oprogramowania biurowego LibreOffice, przeglądarka Firefox, odtwarzacz muzyki Amarok, odtwarzacz video Dragon Player i wiele, wiele innych programów użytkowych. Oprócz nich Astro-System zawiera dodatkowo poniższe programy:

pakiet opis
mc menadżer plików midnight commander
gimp zaawansowany program do edycji grafiki rastrowej
inkscape zaawansowany program do edycji grafiki wektorowej
blender zaawansowany program do edycji grafiki 3D
latex pakiet do profesjonalnej edycji tekstu
kile, lyx graficzne edytory współpracujące z pakietem latex
grace program do tworzenia wykresów
gnuplot program do tworzenia wykresów
gv przeglądarka plików typu .ps
adobe reader przeglądarka plików typu .pdf
wine program pozwalający zainstalować i uruchomić wiele programów napisanych na systemy Windows

3.  Komentarze

Astro-System - komentarze

Page last modified on June 09, 2018, at 02:33 PM