Zmarł nasz Kolega i wieloletni współpracownik dr Władysław Naskręcki

wpis w: Aktualności | 0

Z wielkim żalem informujemy, że dnia 21 lipca 2024r. zmarł nasz Kolega i wieloletni współpracownik dr Władysław Naskręcki.

dr Władysław Naskręcki
10.05.1939 – 21.07.2024

Dr Władysław Naskręcki urodził się we wsi Gorzyce Wielkie k. Ostrowa Wlkp. tuż przed wybuchem II Wojny Światowej. Dzieciństwo swoje wspominał jako bardzo trudny okres, w szkole natomiast uległ fascynacji naukami ścisłymi, a szczególnie zainteresował się astronomią. Przed rozpoczęciem studiów, aby poprawić własną sytuację materialną, przez dwa lata pracował w kolejnictwie, szybko przechodząc różne szczeble zawodowe, aż do stopnia adiunkta kolejnictwa.

Studia astronomiczne rozpoczął w 1959 roku w Obserwatorium Astronomicznym UAM i od samego początku angażował się w prace badawcze. Jako student brał udział w obserwacjach Sztucznych Satelitów Ziemi (SSZ), komet i planetoid. Angażował się również w zagadnienia instrumentalne. Pracę magisterską, obejmującą m.in. zbudowanie fotometru, napisał pod kierunkiem prof. Fryderyka Koebcke. Po studiach, w 1964 roku, został zatrudniony w Obserwatorium Astronomicznym UAM, gdzie prowadził prace instrumentalne, obserwacyjne i obliczeniowe.
W 1971 roku uruchomiono kamerę satelitarną PO2 zbudowaną według jego projektu. Dodatkowo, aby zwiększyć jej możliwości i dokładność obserwacji W. Naskręcki zaprojektował układ automatyki, który pozwolił na rejestrację pozycji SSZ z dokładnością 0,5 sekundy łuku, co stanowiło wtedy najwyższy światowy poziom. Prace te były podstawą Jego rozprawy doktorskiej, napisanej pod kierunkiem ówczesnego docenta Hieronima Hurnika, a uzyskane wyniki obserwacji były przesyłane do NASA i Interkosmosu w Moskwie. W kolejnych latach dr W. Naskręcki angażował się w budowę bardzo wielu instrumentów badawczych. Jedne z najważniejszych to satelitarne dalmierze laserowe. Dalmierz II generacji pracuje do dziś w Obserwatorium Astrogeodynamicznym PAN w Borowcu. Dr W. Naskręcki prowadził też prace badawcze nad budową pionu elektronicznego, który mógłby zostać zastosowany do badań sejsmicznych na powierzchni Księżyca. Prace te pozwoliły na uzyskanie patentu krajowego dla tego urządzenia (H. Hurnik, W. Naskręcki, R. Baranowski). Ze względu na zakończenie misji księżycowych instrument nie mógł zostać zastosowany w praktyce.
W 1980 roku dr W. Naskręcki wraz z prof. H. Hurnikiem rozpoczęli prace nad budową astrografu do obserwacji astrometrycznych planetoid i komet. Astrograf uruchomiony został w 1985 roku, tuż przed kolejnym zbliżeniem komety Halley’a do Ziemi i Słońca. W archiwum Obserwatorium znajduje się prawie 1300 klisz z tego instrumentu. Dr W. Naskręcki zaangażował się również w budowę kopuły i instalację naszego teleskopu do obserwacji fotometrycznych planetoid w Obserwatorium Astrogeodynamicznym PAN w Borowcu. Regularne obserwacje rozpoczęły się w 1996 roku i trwają do dziś.

Dr W. Naskręcki prowadził też zajęcia dydaktyczne dla studentów astronomii, fizyki, geografii, chemii, oraz studentów podyplomowych i zaocznych. Bardzo aktywnie popularyzował astronomię. Prowadził wykłady i pokazy nieba dla uczniów szkół odwiedzających Obserwatorium. W latach 1999 – 2015 prowadził niezwykle popularne zajęcia dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Historie o “wielbicielkach” i “wielbicielach” Pana Władka pozostaną z nami na długo. Dopiero w 2015 roku, po ponad 50 latach pracy w Obserwatorium przeszedł definitywnie na emeryturę.

Dr W. Naskręcki interesował się też historią naszego Obserwatorium. Spisał życiorysy pierwszych kierowników, zbierał informacje historyczne o instrumentach, obserwacjach, publikacjach, studentach, doktorantach itd. Sporządził też dokumentację fotograficzną. Dzięki Niemu mamy dostęp do wielu archiwaliów. Dr Władysław Naskręcki był niezwykle pracowitym, życzliwym i pełnym humoru astronomem. Będzie nam Go bardzo brakowało.

Pogrzeb dr Władysława Naskręckiego odbędzie się w piątek 2.08.2024 o godzinie 11:30 na Cmentarzu Górczyńskim w Poznaniu.