W ramach XXIV Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, odbywającego się w Poznaniu w dniach 8-19 listopada 2021, Instytut Obserwatorium Astronomiczne zaprasza na wydarzenia:
9 listopada 2021 – wydarzenia online
Zapisy na zajęcia: FNiS 2021 – Program – Wydział Fizyki
- Instrukcja obsługi nieba (godz. 11:00, 12:00) – dr Justyna Gołębiewska, Astronomiczne Koło Naukowe
Nocne, gwiaździste niebo od zawsze fascynowało ludzi. Dzisiaj, kiedy można dokładnie przewidzieć przyszły wygląd nieba i zachodzące na nim zjawiska, nawet amatorskie obserwacje astronomiczne mogą dostarczyć dużo satysfakcji. Na warsztatach omówione zostaną obiekty, które możemy obserwować na niebie, od sztucznych satelitów Ziemi, przez planety i gwiazdy, po galaktyki. Przedstawione zostaną też narzędzia pomagające przygotować się do obserwacji.
- Niebo ciemną nocą (godz. 13:00) – mgr Karolina Dziadura, mgr Justyna Olszewska
Coraz mniej na świecie jest miejsc, w których możemy zachwycać się pięknem nocnego nieba. Jest to spowodowane działalnością człowieka i rozrastającymi się aglomeracjami miejskimi. Wykład pomoże zrozumieć jeden z problemów naszej cywilizacji jakim jest zanieczyszczenie nieba sztucznym światłem. Poznamy także sposoby jak prostymi działaniami zapobiegać temu wyniszczającemu środowisko zjawisku.
- Gwiezdny pył – wirtualne zwiedzanie (godz. 18:00, 19:00) – mgr Justyna Olszewska
Prezentacja wystawy Justyny Olszewskiej, która odbyła się w Galerii Fotografii w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Ekspozycja była podsumowaniem ostatnich naukowoartystycznych zainteresowań artystki kosmosem i procesami tam zachodzącymi. Wynika z niezgody na obecny stan rzeczy – problem kosmicznych śmieci, postępujące zanieczyszczenie nieba sztucznym światłem oraz nieuchronnie zbliżającą się katastrofę klimatyczną. Fotografie prezentowane na wystawie zostały wykonane w miejscach nienaruszonych przez człowieka (m.in. na Pustyni Atacama w Chile) gdzie widok nieba różni się od tego który znamy na codzień. Na wystawie zostały również zaprezentowane archiwalne szklane klisze, wypożyczone z Insytutu Obserwatorium Astronomiczne UAM.
- Prezentacja najnowszego zespołu teleskopów satelitarnych PST3 w Chalinie – dr Krzysztof Kamiński
Wirtualna wycieczka z lektorem na której zaprezentowany zostanie najnowszy zespół teleskopów Obserwatorium Astronomicznego UAM (o akronimie PST3), który znajduje się w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Chalinie (koło Sierakowa). Kilka słów o samym Ośrodku i dlaczego wybrane zostało to miejsce. Nagrania video z wnętrza kopuł. Pokaz działania teleskopów. Przykładowe zdjęcia lub nagrania video z obserwacji różnych obiektów przez pokazywane teleskopu.
15 listopada 2021 – wydarzenia stacjonarne
miejsce: Instytut Obserwatorium Astronomiczne UAM, ul. Słoneczna 36, Poznań
Zapisy na zajęcia: FNiS 2021 – Program – Wydział Fizyki
- Kometa od kuchni (godz. 10:00, 11:30, 13:00) – dr Halina Prętka-Ziomek, Julia Perła
Podczas warsztatów uczestnicy biorą udział w budowaniu komety z suchego lodu, obserwują procesy zachodzące podczas powstawania głowy i warkocza kometarnego oraz mechanizmy utraty masy podczas zbliżenia komety do Słońca.
- Gwiezdny pył – zwiedzanie (godz. 16:00, 17:00, 18:00) – mgr Justyna Olszewska
Wystawa astrofotografii studentów kierunku Astronomia, ukazująca rozgwieżdżone niebo na obu półkulach. Prezentowane zdjęcia zostały wykonane m.in. na Pustyni Atacama w Chile oraz w najciemniejszych zakątkach Polski. Do ekspozycji zostały włączone archiwalne klisze wykonane na terenach Poznania, za pomocą 100-letniego teleskopu Zeissa, który obecnie jest własnością naszego obserwatorium.
Więcej informacji na stronie XXIV Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki oraz na Fb XXIV PFNiS
8.11.2021, HPZ