Łukasz Tychoniec
Od listopada 2021 pracuję jako Research Fellow w Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO) w Garching w Niemczech gdzie prowadzi własne badania naukowe przy użyciu teleskopów ALMA i innych obserwatoriów ESO. Część kontraktu jest przeznaczona na zadania związane z pracą obserwatorium, np. przygotowania do uruchomienia nowego instrumentu CRIRES+ na VLT.
Łukasz Tychoniec: “Na pierwszym roku moich studiów magisterskich w 2014 roku rozpocząłem pracę nad projektem pod kierunkiem dr Agaty Karskiej, wówczas adiunktką w Obserwatorium w Poznaniu. Ta współpraca zaowocowała wyjazdami na międzynarodowe konferencje i wizytą w Observatoire de Paris w celu współpracy z dr Antoine Gusdorfem. Latem 2015 roku odbyłem trzymiesięczny staż w Leiden Observatory w Holandii, pracując z dr Johnem Tobinem nad obserwacjami protogwiazd przy pomocy VLA. Ten staż zaowocował dwiema moimi publikacjami i projekt ten był tematem mojej pracy magisterskiej w Poznaniu. W 2016 roku rozpocząłem studia doktoranckie pod kierunkiem prof. Ewine van Dishoeck w Leiden Observatory, gdzie zajmowałem się obserwacjami ALMA i VLA powstających gwiazd.”
Wspomnienia ze studiów astronomicznych
Łukasz Tychoniec: „Studiowanie astronomii w Poznaniu wspominam jako niesamowicie intensywny czas, wypełniony obserwacjami w Poznaniu, Borówcu, czy przy użyciu teleskopów zdalnie sterowanych w Arizonie i Hiszpanii. A praktyki w Obserwatorium na Suhorze to doświadczenie jedyne w swoim rodzaju. Wspominam też długie godziny spędzone w obserwatorium przy Słonecznej na projektach badawczych, analizie danych z teleskopów i obliczeniach, w których nigdy nie zgadzały się jednostki.”
Cechy absolwenta astronomii
Łukasz Tychoniec: „Przede wszystkim szansę na niesamowicie ciekawą ścieżkę kariery, z mnóstwem podróży i możliwością poznawania astronomów z różnych zakątków świata. Podczas studiów zdobywa się też szereg praktycznych umiejętności, na czele z programowaniem w kilku językach, analizy dużych zestawów danych i zdolność krytycznego myślenia.”
Studia magisterskie:
2016 r., praca pt: „Pierwsze etapy życia gwiazd obłoku w Perseuszu obserwowane w zakresie podczerwonym i radiowym”, promotor: dr hab. Tomasz Kwiatkowski, opiekun: dr Agata Karska
Doktorat:
2021 r., Leiden Observatory, Holandia, praca pt: “Protostellar jets and planet-forming disks: witnessing the formation of Solar System analogues with interferometry.” (Praca: http://hdl.handle.net/1887/3147349)
Tematyka badań:
Łukasz Tychoniec: “Zajmuję się badaniem jak powstają gwiazdy podobne do Słońca i planety wokół nich. Używam teleskopów radiowych takich jak ALMA i VLT do obserwacji pyłu, z którego formują się planety i badania składu chemicznego wyrzutów materii (tzw. dżetów) z protogwiazd. Działam też w MIRI European Consortium, które dysponuje czasem obserwacyjnym na jednym z instrumentów teleskopu JWST.”
Największe osiągnięcie:
Łukasz Tychoniec: “Moja praca z 2020, gdzie porównałem masy młodych (< 0.5 miliona lat) i starszych (1-6 miliona lat) dysków propoplanetarych z masami układów egzoplanetarnych. Udowodniłem, że początki powstawania planet muszą mieć miejsce w pierwszych 0.1 miliona lat od początku zapadania się gazowo-pyłowej chmury, z której powstaje nowa gwiazda. Odkrycie to zostało zauważone przez media m.in. Science Magazine: https://www.sciencemag.org/news/2020/06/missing-mass-planet-formation-found-young-disks-gas-and-dust.”
Inne zainteresowania:
Łukasz Tychoniec: “Kawa! Większość czasu łączyłem studia z pracą w kawiarni jako barista, i stało się to moją wielką pasją. Startowałem nawet w ogólnopolskich zawodach dla baristów. Poza tym dużo gram w szachy, gry planszowe, czytam sci-fi i zajmuję się moimi kotami.”
Strona internetowa:
https://lukasztychoniec.github.io