Przejście Merkurego na tle tarczy słonecznej 11 listopada 2019r.

wpis w: Bez kategorii | 0

W poniedziałek 11 listopada 2019r. miało miejsce rzadkie zjawisko astronomiczne – tranzyt (przejście) Merkurego na tle tarczy Słońca. Poprzednie takie zjawisko miało miejsce w 2016r., a świadkami kolejnego będziemy dopiero w 2032r. W Polsce można było zobaczyć tylko część tego zjawiska, całe przejście Merkurego trwało od godziny 13:35 do 19:04, a Słońce zachodziło tego dnia w Poznaniu o godzinie 16:07. Z Ziemi możemy oglądać jedynie przejścia dwóch planet przed tarczą słoneczną: Merkurego i Wenus, ponieważ tylko ich orbity znajdują się wewnątrz orbity ziemskiej. W każdym stuleciu zachodzi około 13 tranzytów Merkurego i co najwyżej 2 tranzyty Wenus.

Przebieg tranzytu Merkurego 11 listopada 2019r.
Przebieg tranzytu Merkurego 11 listopada 2019r.

Ze względu na wysokie drzewa, zjawisko to nie było widoczne z parku Obserwatorium Astronomicznego, można je było natomiast obserwować przez nasze teleskopy przed Wydziałem Fizyki UAM na Kampusie Uniwersyteckim. Tranzyt Merkurego rozpoczął się o godzinie 13:35 i był widoczny do momentu zachodu Słońca (około 15:30). Do obserwacji tranzytu przygotowaliśmy kilka teleskopów z filtrami słonecznymi, przez które bezpiecznie można było oglądać Słońce.

Przypominamy o warunkach bezpiecznych obserwacji Słońca:
nigdy nie wolno patrzeć na Słońce bezpośrednio przez jakikolwiek sprzęt optyczny, może to grozić utratą wzroku! Do obserwacji Słońca przez teleskop bezwzględnie należy używać specjalnych filtrów słonecznych.

Relacje z obserwacji tranzytu Merkurego 2019 można znaleźć na naszej stronie:
www.astro.amu.edu.pl/pl/popularyzacja/pokazy

Więcej informacji o przebiegu zjawiska na stronach internetowych:

6.11.2019, MP, HPZ