W najbliższy czwartek, 10 czerwca, nastąpi obrączkowe zaćmienie Słońca. Księżyc znajdujący się obecnie w okolicy apogeum swojej orbity ma zbyt mały rozmiar kątowy, aby zakryć całą powierzchnię Słońca, dlatego też z terenów Kanady, Grenlandii oraz Rosji będzie można podziwiać tzw. Pierścień Ognia.
W Polsce będzie można obserwować to zdarzenie jako płytkie zaćmienie częściowe Słońca. W Poznaniu zaćmienie rozpocznie się o godz. 11:45, maksymalną fazę zaobserwujemy o 12:46, a zjawisko zakończy się o 13:48.
Z powodu sytuacji epidemiologicznej nie odbędą się pokazy nieba na terenie Parku Obserwatorium, ale można śledzić transmisję live z wydarzenia realizowaną przez pracowników OA oraz członków Astronomicznego Koła Naukowego we współpracy Uniwersyteckim Studiem Filmowym UAM.
UWAGA
Podczas obserwacji zaćmienia zaleca się szczególną ostrożność. Pod żadnym pozorem nie spoglądamy na tarczę słońca przez teleskopy lub lornetki niewyposażone w odpowiednie filtry (np. Folia słoneczna Baader).
Najbezpieczniejszym sposobem obserwacji jest metoda projekcji. Można również obserwować zjawisko przez szkło spawalnicze lub specjalne okulary do obserwacji zaćmienia Słońca. Długotrwałe patrzenie wprost na Słońce również może uszkodzić wzrok, dlatego polecamy krótkie sesje obserwacyjne.
Więcej informacji o tym zjawisku znajduje się na stronie czasopisma Urania
JT, 08.06.2020