Instytut Obserwatorium Astronomiczne UAM otrzymał finansowanie w konkursie OPUS13 Narodowego Centrum Nauki w wysokości ok. 700 000 zł. W ciągu trzech lat stworzony zostanie nowy podział planetoid na typy w zależności od właściwości fizycznych ich powierzchni (tzw. taksonomia). W pracach wykorzystywane będą obszerne bazy danych oraz złożone algorytmy ich automatycznej analizy.
Uzyskana nowa taksonomia planetoid pozwoli na bezpośrednie porównanie właściwości grup tych ciał z meteorytami. Jak wiadomo, meteoryty są odłamkami planetoid, które spadły na Ziemię i dzięki temu mogą być badane w laboratorium. Przyporządkowanie konkretnych odmian meteorytów do odpowiednich grup planetoid i wyjaśnienie występujących rozbieżności jest jednym z najważniejszych tematów w dzisiejszej planetologii.
Z punktu widzenia ochrony Ziemi przed zderzeniami z planetoidami, znajomość właściwości fizycznych tych ciał jest kluczowa w wyborze strategii zmiany orbity planetoidy (np. przy wykorzystaniu efektu Jarkowskiego, silnie zależnego od bezwładności termicznej materiału). Dokładna taksonomia planetoid ma też ogromne znaczenie przy wyborze obiektów do przemysłowego wykorzystania (wydobywanie surowców mineralnych, stacje paliw, itp.)
Dodatkowo dokładna taksonomia planetoid jest ważna dla badania procesów migracji planetoid z różnych rejonów Pasa Głównego w okolice Ziemi, jak również ewolucji planetoid.
W projekcie uczestniczyć będą: prof. Agnieszka Kryszczyńska, dr hab Tomasz Kwiatkowski, dr Dagmara Oszkiewicz.
2017-11-24, DO