W ramach Nocy Naukowców Instytut Obserwatorium Astronomiczne zaprasza na wykład online:
SOS dla ciemnego nieba
Autorzy: Justyna Gołębiewska, Justyna Olszewska
Ciemne niebo pełne gwiazd towarzyszyło ludziom od zawsze, będąc źródłem natchnienia dla naukowców i filozofów. Niestety zwiększająca się urbanizacja powoduje, że coraz trudniej jest nam podziwiać rozgwieżdżone niebo. W tym celu musimy wyjeżdżać daleko za miasto, najlepiej do parków ciemnego nieba.
Jakie są zagrożenia dla ciemnego nieba, co tracimy przez zanieczyszczenie światłem oraz gdzie jeszcze możemy cieszyć się pięknem nocy, dowiemy się na wykładzie.
Wykład odbędzie się online na żywo o godzinie 18.30 pod linkiem: SOS dla ciemnego nieba
Zapraszamy również na inne wydarzenia przygotowane przez Wydział Fizyki:
prof. Jacek Kubicki
Zasada działania oraz właściwości różnych źródeł światła
Omówione zostaną właściwości emisyjne, wydajność świetlna oraz zasady działań różnych źródeł światła ze szczególnym uwzględnieniem klasycznej żarówki z włóknem wolframowym oraz obecnie oferowanych żarówek LED’owych. Ponadto przedstawiony będzie potencjalny wpływ piku światła niebieskiego emitowanego przez LED’owe źródła światła na cykl dobowy człowieka.
Wykład odbędzie się online na żywo o godzinie 17.00 pod linkiem :
Zasada działania oraz właściwości różnych źródeł światła
Na kanale głównym Nocy Naukowców ( Noc Naukowców 2021 ) docelowo od 16:00, rozpocznie się studio online live.
Wszystkie produkcje online z naszej uczelni znajdują się na kanale YT Noc Naukowców UAM i będą ustawione jako premiery 24.09.2021, od g.16.00.
Z Wydziału Fizyki są to wykłady:
- dr Joanna Baksalary, prof. Oskar Maria Baksalary
Fizyk w kosmosie? To możliwe! Kosmos bez fizyków? To niemożliwe!Celem prezentacji jest przybliżenie obszarów działania Europejskiej Agencji Kosmicznej, jej celów, zadań i wyzwań. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na rolę fizyków w wypełnianiu misji Agencji.
- dr Joanna Baksalary, prof. Oskar Maria Baksalary
Fizyczny świat saksofonowych dźwiękówPrezentacja skupia się na zjawiskach fizycznych, które odgrywają swoją rolę w grze na saksofonie. Wykład dostarczy odpowiedzi na pytania, dlaczego saksofon jest (często) złoty i zakrzywiony i czy dobry saksofonista powinien być także dobrym fizykiem. Dodatkowo poruszymy problemy, z czego pochodzi dźwięk saksofonu? Od czego zależy charakterystyka dźwięku? Jak generowane są różne notatki? Zaplecze teoretyczne zostanie uzupełnione odpowiednimi przykładami muzycznymi.
23.09.2021, HPZ