16 grudnia br znana od 70 lat kometa krótkookresowa 46P/Wirtanen minie Ziemię w odległości zaledwie 11 mln km (dystans ten odpowiada około 30 odległościom Ziemia-Księżyc). Ciekawostką jest fakt, że nastąpi to zaledwie 4 dni po zbliżeniu komety do Słońca, kiedy to promienie naszej gwiazdy najsilniej rozgrzewają jej powierzchnię uwalniając z jej wnętrza gaz i pył. Skutkiem tego kometa będzie w tym roku wyjątkowo jasna – już dziś (7 grudnia) osiągnie blask około 5 magnitudo (co odpowiada mniej więcej jasności najsłabszych gwiazd dostrzegalnych gołym okiem) i z każdym dniem będzie jaśniejsza!
Próby jej zaobserwowania są o tyle łatwe, że 8 grudnia ok. godziny 22:00 kometa osiągnie wysokość ok. 30 stopni nad horyzontem. Każdego następnego dnia będzie widoczna mniej więcej 5 stopni wyżej.
Z polskojęzycznych źródeł, zawierających więcej informacji oraz mapki ułatwiające odnalezienie komety można polecić serwis Polski Astrobloger.
Aktualizowane na bieżąco mapki nieba z zaznaczonym położeniem komety można znaleźć na The Sky LIVE (strona w języku angielskim).
Do samodzielnych obserwacji komety zalecana jest przynajmniej lornetka (należy szukać niewielkiej, mglistej plamki na niebie) Dla ułatwienia, jeżeli pogoda to umożliwi, planujemy w naszym obserwatorium uruchomić dyżury wieczorno-nocne pracowników i umożliwić nieodpłatnie obserwacje tego obiektu wszystkim zainteresowanym. Prosimy o sprawdzanie na naszej stronie internetowej aktualnych informacji o pokazach.