W dniu 27 lipca 2018 roku, jeśli tylko pogoda dopisze, będziemy mogli obserwować na niebie dwa bardzo interesujące zjawiska. Pierwszym z nich będzie całkowite zaćmienie Księżyca, szczególnie interesujące, z tego powodu, że niemal dokładnie zbiegnie się z apogeum Księżyca (czyli jego największym oddaleniem od Ziemi). Dzięki temu czas trwania zjawiska będzie wyjątkowo długi (będzie to najdłuższe zaćmienie Księżyca w XXI wieku). Początek całkowitego zaćmienia nastąpi o godzinie 21:30, koniec o godzinie 23:13 czasu letniego, co stwarza bardzo dogodne warunki do jego obserwacji.
Drugim zjawiskiem będzie następująca w tym samym dniu wielka opozycja Marsa, czyli jego największe zbliżenie do Ziemi (planeta znajdzie się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce i w pobliżu perihelium swojej orbity). Mars będzie widoczny poniżej Księżyca, w odległości kątowej zaledwie ok. 6 stopni od niego.
Na prawo od Księżyca i Marsa będziemy też mogli podziwiać jasno świecącego Saturna.
Ze względu na niewielką wysokość Marsa i Księżyca nad horyzontem (dla Księżyca ok 18, dla Marsa ok. 12 stopni w chwili górowania) zachęcamy wszystkich do prowadzenia samodzielnych obserwacji z odsłoniętych miejsc, w których wysokie drzewa i budynki nie ograniczają widoczności w pobliżu horyzontu. Obserwatorium Astronomiczne UAM nie planuje prowadzenia pokazów zaćmienia ze względu na zadrzewienie parku i związaną z tym ograniczoną widoczność obu zjawisk.
Link do informacji o zjawiskach na stronach NASA: zaćmienie, opozycja Marsa