Przejście Wenus na tle tarczy Słońca |
|
Pokazy w Obserwatorium |
Pokazy w ObserwatoriumW trakcie pokazów przejścia Wenus, w godz. 7-13:30, w parku Obserwatorium zjawiło się łącznie 1200 osób. Przygotowano dla nich 4 teleskopy z ekranami słonecznymi, na których można było bezpiecznie obserwować ciemny krążek tarczy Wenus na tle tarczy Słońca. Do dwóch teleskopów podłączono kamery cyfrowe, których obraz widoczny była na ekranach notebooków oraz -- dzięki rzutnikowi multimedialnemu -- na dużym ekranie, ustawionym w cieniu rzucanym przez dach jednego z pawilonów. Niektóre z obrazów z tych kamer prezentowane były na bieżąco na stronach internetowych OA UAM. Jako że pogoda nie była najlepsza, w cieniu drzew parku zainstalowano też duży ekran z rzutnikiem multimedialnym i nagłośnieniem, przy których wygłaszane były krótkie wykłady dotyczące różnych ciekawych zjawisk astronomicznych. Niedaleko wejścia na teren parku ustawiono też namiot z komputerem podłączonym do Internetu, na którego ekranie można było obserwować obrazy z przejścia Wenus, rejestrowane w różnych miejscach na Ziemi. Na ulicy Słonecznej, przed wejściem do parku Obserwatorium.
Po wejściu na teren parku zwiedzający otrzymywali bezpłatny dodatek Gazety Poznańskiej z informacją o zjawisku.
Z prawej budynek Obserwatorium, z lewej namiot z komputerem podłączonym do Internetu, pokazującym zdjęcia zjawiska obserwowanego z innych miejsc na Ziemi.
Kopuła teleskopu Zeiss i mniejsze intrumenty z ekranami słonecznymi, rozstawione na trawie.
Na pierwszym planie teleskop Meniskas, wyprodukowany przez firmę Carl Zeiss Jena w latach 70. Średnica zwierciadła teleskopu wynosi 15cm, a ogniskowa 225 cm.
Widok z balkonu kopuły Zeiss'a.
Teleskop Zeiss'a z zamontowanym ekranem słonecznym.
Jeden z wykładów multimedialnych.
Rzutnik multimedialny, wyświetlający obraz uzyskiwany z kamery cyfrowej, zamontowanej na jednym z teleskopów. |
Ostatnia aktualizacja: 2004-06-14,
Tomasz Kwiatkowski |