Perseidy to jeden z bardziej regularnych rojów meteorowych, będący pozostałością po komecie okresowej 109P/Swift-Tuttle, powracającej do Słońca co 133 lata. Podczas każdego takiego przelotu kometa uaktywnia się w pobliżu Słońca, ogrzewając się i “gubiąc” wzdłuż swojej orbity okruchy skalne uciekające z jej powierzchni wraz z sublimującym lodem. Rozproszone wzdłuż orbity fragmenty komety możemy obserwować jak widowiskowo spalają się w ziemskiej atmosferze, gdy Ziemia w swojej rocznej wędrówce napotyka na nie w przestrzeni. Odbywa się to co roku w okresie od połowy lipca co połowy sierpnia.
W tym roku Perseidy są widoczne od 17 lipca do 24 sierpnia, z maksimum roju przypadającym na noc z 12 na 13 sierpnia. Niestety, tym razem obserwacje meteorów będą mocno utrudnione, wielu słabszych nie dojrzymy bowiem na niebie rozświetlonym blaskiem Księżyca w pełni. Meteory jednak są widoczne na całym niebie, jeśli więc do obserwacji wybierzemy fragment nieba po przeciwnej stronie niż Księżyc, mamy spore szanse na “upolowanie” sporej ich liczby. Rój Perseidów jest bowiem jednym z obfitszych, w dobrych warunkach można w okolicy maksimum zaobserwować nawet do 100 meteorów na godzinę.
Zachęcamy do obserwacji tego wspaniałego zjawiska, wraz z dr Krzysztofem Kamińskiem Pod Ciemnym Niebem Chalina w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Chalinie lub z dr Haliną Prętką-Ziomek Pod Puszczańskim Niebem w Uzarzewie wraz ze Związkiem Międzygminnym “Puszcza Zielonka”.
10.08.2022, HPZ