Mikołaj Krużyński

Od 2019 roku jest pracownikiem Polskiej Agencji Kosmicznej. Jako główny specjalista zajmuję się bezpieczeństwem kosmicznym Space Situational Awareness (SSA), w szczególności sztucznymi satelitami Ziemi. Realizuje również studia doktoranckie z astronomii w Instytucie Obserwatorium Astronomiczne na Wydziale Fizyki UAM oraz uczestniczy również w realizacji kilku grantów z zakresu SSA dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Mikołaj Krużyński: “Jestem jednym z niewielu absolwentów astronomii, który „ominął” 3 lata nauki. Jako absolwent Politechniki Poznańskiej rozpocząłem studia z astronomii od razu od drugiego stopnia, chociaż z astronomią, jako nauką byłem związany dużo wcześniej m in. poprzez Klub Astronomiczny Almukantarat. W 2014 roku ukończyłem studia magisterskie i rozpocząłem kształcenie na studiach doktoranckich. Nie przerywając studiów w 2015 roku rozpocząłem pracę w ITTI Sp. z o. o. – jednym z niewielu przedsiębiorstw w Poznaniu zajmujących się projektami kosmicznymi. W październiku 2015 zmieniłem pracodawcę oraz charakter pracy. Przez prawie rok zajmowałem się popularyzacją astronomii wśród dzieci jako astronom w planetarium w Laboratorium Wyobraźni. Po tym czasie wróciłem do projektów naukowych. W czasie studiów doktoranckich uczestniczyłem w realizacji kilku grantów Europejskiej Agencji Kosmicznej. Projekty te pozwoliły na zarobek, ale również były pewnego rodzaju trampoliną w dalszej pracy zawodowej.”

Wspomnienia ze studiów astronomicznych

Mikołaj Krużyński: „Studia w OA są specyficzne. W pamięci zostają “czerwcówki”, dobry kontakt z prowadzącymi i zajęcia w kameralnym gronie, zwłaszcza jak połowa roku jednocześnie wyjeżdża na Erasmusa i zostają na miejscu tylko 3 osoby.”

Cechy absolwenta astronomii

Mikołaj Krużyński: „Statystyka pokazuje, że absolwent astronomii ma te cechy, które są potrzebne do pracy w sektorze IT. W czasie studiów trzeba przyswoić wiedzę i umiejętności z zakresu matematyki, fizyki, przetwarzania danych, analizy obrazu, systemów komputerowych i to z pewnością pomaga. Absolwent astronomii z pewnością wie co to jest popularyzacja nauki: o astronomii praktycznie każdy “nieastronom” chętnie słucha, ale nie jest łatwo opowiadać o złożonych procesach zachodzących w kosmosie bez używania trudnych wzorów matematycznych. No i najważniejsza kwestia: astronom jest przygotowany do pracy w nocy, w zimnie, zarówno ze sprzętem nowoczesnym jak i zabytkowym.”


Studia magisterskie:

2014 r., praca pt: „Algorytm katalogowania orbit śmieci kosmicznych”, promotor: prof. dr hab. Edwin Wnuk

Tematyka badań:

Mikołaj Krużyński: “Specjalizuje się w zagadnieniach satelitarnych w szczególności dynamice sztucznych satelitów Ziemi, wykonywaniu ich obserwacji, wyznaczaniu orbit oraz katalogowaniu. W swojej pracy doktorskiej skupiam się na obserwacjach astrometrycznych oraz laserowych. Zawodowo zajmuję się również kwestiami bezpieczeństwa kosmicznego, analizą jakości i efektywności obserwacji oraz rozwojem serwisów dostarczanych przez konsorcjum europejskie EUSST.”

Największe osiągnięcie:

Mikołaj Krużyński: “Z naukowych była praca w grantach dla ESA, liczne konferencje, publikacje. Natomiast dla mnie najcenniejszym doświadczeniem jest udział w budowie zespołu robotycznych teleskopów w Chalinie (PST3). Natomiast pozanaukowo to na pewno działania na rzecz doktorantów UAM. Praca w Samorządzie m. in. jako przewodniczący i przedstawiciel w senacie uczelni pozwala wpływać na poprawę sytuacji doktorantów i to daje masę satysfakcji.”

Inne zainteresowania:

Siatkówka, nowe technologie, LEGO.