Milena Ratajczak

Aktualnie pracuje w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Studia magisterskie ukończyła na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zaś stopień doktora uzyskała w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN w Toruniu. Była związana naukowo także z Uniwersytetem Wrocławskim i Uniwersytetem Karola w Pradze.
Jest członkiem grupy OGLE – wielkoskalowego przeglądu nieba przy użyciu polskiego teleskopu zlokalizowanego w Chile, a także projektu Solaris – mającego na celu poszukiwanie egzoplanet za pomocą sieci robotycznych teleskopów na południowej półkuli.
Współpracuje z międzynarodowym konsorcjum programu BRITE, wykorzystującym konstelację nano-satelitów do obserwacji najjaśniejszych gwiazd w naszej Galaktyce.
W wolnych chwilach popularyzuje naukę jako koordynator edukacyjnego program UNAWE w Polsce. Jest także członkiem zarządów: fundacji New Space, MultiŚwiat oraz Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Współpracuje z pismami popularnonaukowymi, redaguje książki i gry o tematyce astronomicznej, brała udział w konkursie popularyzatorskim FameLab Poland 2013.

Wspomnienia ze studiów astronomicznych

Milena Ratajczak: „W pamięci zapisały się głownie działania Koła Naukowego – obóz astronomiczny na Jamnej i wyprawa na całkowite zaćmienie Słońca do Turcji w 2006 roku, a także regularne uczestnictwo w Ogólnopolskich Spotkaniach Studentów Astronomii (OSSA), dzięki którym poznawaliśmy studentów z innych ośrodków w Polsce, z którymi teraz współpracuję.”

Cechy absolwenta astronomii

Milena Ratajczak: „Umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów, sprawnego programowania, pracy z dużymi bazami danych, a także praktyka w obserwacjach astronomicznych (wizyty w obserwatoriach).”


Studia magisterskie:

2008 r., praca pt: „Wyznaczenie parametrów układów podwójnych zaćmieniowych FM Leo i FK Leo”, promotor: prof. Maciej Konacki

Doktorat:

2015 r., Polska Akademia Nauk Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika, Zakład Astrofizyki w Toruniu, praca pt: “Precyzyjne wyznaczanie wartości parametrów gwiazd-olbrzymów w układach podwójnych”.

Tematyka badań:

Gwiazdy podwójne zaćmieniowe, pulsujące, ewolucja gwiazd, gwiazd masywne oraz planety pozasłoneczne.

Największe osiągnięcie:

Poszukiwanie obiektów zwartych (czarne dziury, gwiazdy neutronowe, białe karły) w układach z gwiazdami odkształconymi pływowo.

Inne zainteresowania:

Biegi górskie, trekking wysokogórski oraz wszelkie formy rzetelnej popularyzacji wiedzy.