Planetoida dla UAM

Dla uczczenia 100 lecia utworzenia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza poznańscy astronomowie postanowili uświetnić tę uroczystość umieszczając swoją Alma Mater po wsze czasy wśród gwiazd. W tym celu skontaktowali się ze swoimi czeskimi kolegami, którzy mają na koncie odkrycia wielu planetoid – okruchów skalnych, krążących po orbitach wokół Słońca – prosząc o nazwanie jednej z nich nazwą związaną z UAM. Wybrano obiekt o numerze katalogowym 96765, okrążający Słońce w średniej odległości 420 milionów kilometrów (trzy razy odległość Ziemia-Słońce). Orbita obiektu leży w tzw. Głównym Pasie planetoid, pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza. Diagram orbity na dzień 7. maja br. znajduję się poniżej. Więcej szczegółowych informacji w serwisie Horizon.

 

Tor ruchu planetoidy UAM w Układzie Słonecznym. Pośrodku zaznaczono Słońca, wokół niego orbity kolejnych planet wraz z planetoidą 96765. Położenia wszystkich obiektów odpowiadają dniu, w którym UAM skończył 100 lat.
Tor ruchu planetoidy UAM w Układzie Słonecznym. Pośrodku zaznaczono Słońca, wokół niego orbity kolejnych planet wraz z planetoidą 96765. Położenia wszystkich obiektów odpowiadają dniu, w którym UAM skończył 100 lat.
Jak widać, planetoida znajduje się teraz daleko od Ziemi, prawie po drugiej stronie Słońca.

 

Planetoida 96765 to obiekt skalny o średnicy ok. 3 km, której kształt przypomina klasyczną, poznańską „pyrę”. Doba na tej planetoidzie jest trochę krótsza niż na Ziemi i trwa około 20 godzin. Z uwagi na niewielkie rozmiary obiekt nie posiada atmosfery, a grawitacja na jego powierzchni jest tak znikoma, że astronauta stojący na jej powierzchni miałby trudności z poruszaniem się, gdyż każdy krok powodowałby odlecenie na orbitę okołosłoneczną.

Po odkryciu w 1999 roku tor ruchu planetoidy wokół Słońca nie był zbyt dokładnie wyznaczony, dlatego otrzymała wtedy tymczasowe oznaczenie 1999 RS34. Wkrótce po odkryciu oddaliła się od Ziemi co utrudniło jej dalsze obserwacje i doprowadziło do zagubienia obiektu. Rok później odkryto nową planetoidę, którą oznaczono 2000 XM9. Po dłuższych obserwacjach okazało się, że krąży ona po tej samej orbicie co 1999 RS34 i jest… tym samym obiektem. W tej sytuacji zachowano pierwotne oznaczenie 1999 RS34 i zbierano dalsze obserwacje by wyznaczyć ostateczną, dokładną orbitę, co wykluczyłoby późniejsze zagubienie obiektu i jego ponowne odkrycie. Gdy ilość danych była wystarczająca, planetoida otrzymała numer katalogowy 96765, ciągle jednak nie miała swojej nazwy.

 

2
Animacja z oryginalnych ramek CCD z Palomar Transient Survey, 02.09.2013r.
Planetoida to ruchomy punkt na tle gwiazd.

 

W zgodzie z zasadami nazewnictwa planetoid, opracowanymi przez Międzynarodową Unię Astronomiczną, Instytut Obserwatorium Astronomiczne UAM wybrał kilka potencjalnych nazw planetoidy dla UAM, zwracając się do społeczności Uniwersytetu, o wybranie jednej z nich w drodze konkursowej. Prosimy bardzo o Państwa głosy!

This poll is no longer accepting votes

Możliwe nazwy to:
358 głos(y/ów)
GłosujWyniki

Warto dodać, że oprócz samej nazwy obiektu, której brzmienie nie zawsze w pełni odpowiada oficjalnej nazwie instytucji, w wykazie planetoid zapisane są kilkuzdaniowe wyjaśnienia, które tłumaczą powody nadania takiej, a nie innej nazwy oraz podają pełną nazwę beneficjenta. Skróty wieloznaczne, a do takich niestety należy UAM, są wykluczone.

Zakończenie głosowania: 17.07.2019r. o godz. 23:59
Głosować można tylko z komputerów znajdujących się w sieci UAM.